fbpx

Na toto nezabudnite, ak idete na dovolenku do zahraničia vlastným autom!

Okrem cestovných dokladov sa zamerajte na kvalitné poistenie a jeho platnosť aj v krajinách, cez ktoré budete prechádzať. Na čo by ste nemali zabudnúť, aby sa dovolenka nezmenila na nočnú moru?

Povinné zmluvné poistenie a havarijné poistenie s územnou platnosťou v zahraničí

Skontrolujte si, či máte platné povinné zmluvné poistenie a zelenú kartu, ktorú potrebujete pri ceste autom v zahraničí. Súčasťou povinného zmluvného poistenia bývajú aj asistenčné služby. Tie Vám dokážu pomôcť odtiahnuť vozidlo do servisu pri poruche či havárii alebo opraviť defekt na pneumatike. Pozor na územnú platnosť asistenčných služieb v zahraničí. Poisťovňa Vám môže uhradiť náklady s výkonom asistencie alebo ich len zorganizuje. To záleží od kvality nastavenia poistky.

Povinné zmluvné poistenie Vám pomôže, keď spôsobíte nehodu inému. Ak chcete mať kryté aj škody, ktoré ste si na vozidle spôsobili sami musíte mať havarijné poistenie. Okrem rizika havárie, môžete mať krytú aj krádež vozidla, batožinu vo vozidle, živelné riziká (napr. krytie pred požiarom, povodňou).

Havarijné poistenie môžete uzatvoriť aj ako krátkodobé poistenie, napr. na 1 mesiac. Zdá sa, Vám havarijné poistenie drahé? Časť rizík, aj keď v obmedzenej miere viete uzatvoriť ako pripoistenie k povinnému zmluvnému poisteniu. To môže byť kompromisom medzi cenou a kvalitou krytia.

Cestovné poistenie a zodpovednosť za škodu v zahraničí

Kvalitné cestovné poistenie by malo byť súčasťou každého turistu v zahraničí. Dôležitým parametrom je územná platnosť poistenia a výška poistnej sumy liečebných nákladov v zahraničí. Pri ceste autom cez viacero krajín dbajte na to, aby poistenie platilo vo všetkých krajinách, cez ktoré prechádzate.

Čím ďalej od domova cestujete, tým vyššie krytie liečebných nákladov vyžadujte. Ak cieľová destinácia patrí medzi drahšie s vyššou životnou úrovňou, vyznačuje sa to aj vyššími nákladmi na zdravotnú starostlivosť. Výška poistnej sumy liečebných nákladov by tak mala byť nastavená čo najvyššie. Vyberte si vyšší balík krytia. Nezabúdajte na poistenie nákladov na horách alebo na mori.

Často sa zabúda na dôležité riziko zodpovednosti za škodu v zahraničí. To Vám pomôže v situáciách, keď počas dovolenky spôsobíte škodu inej osobe alebo v prevádzke, v ktorej ste ubytovaný.

K cestovnému poisteniu viete pripoistiť aj technickú asistenciu s vozidlom (podobné asistenčným službám pri PZP), cykloasistenciu (v prípade poruchy, poškodenia bicykla), poistenie batožiny, alebo úrazové poistenie. Ak budete vykonávať rizikový šport nezabudnite si ho pripoistiť. Medzi rizikový šport poisťovne zaraďujú napr. bungee jumping, skoky do vody, turistika vo vysokých nadmorských výškach, rafting a pod.

Odporúčam pred vycestovaním do zahraničia sa poradiť o podmienkach poistenia s finančným konzultantom Broker Consulting.

Tomáš Kročian, produktový manažér Broker Consulting pre životné poistenie

*článok neprešiel štylistickou úpravou

Zdieľajte:

Facebook
LinkedIn
Email
Buďte vždy v obraze

Nechajte si zasielať informáciu vždy, keď budeme mať pre vás niečo nové:

nechajte si zasielať novinky priamo do emailu

podľa výberu

Súvisiace články

Reverzné hypotéky na Slovensku

Opak klasickej hypotéky! Spravidla vlastné bývanie už máte a reverznou hypotékou je možné získať financie v určitej výške hodnoty nehnuteľnosti bez nutnosti jej predaja s možnosťou dožitia. Reverzná hypotéka je finančný produkt, ktorý by mal zabezpečiť dôchodcom dôstojné dožitie prísunom financií, ktoré získajú „výmenou“ svojho bývania za financie slúžiace na zabezpečenie pokrytia nákladov na každodenný život.

Čítať »

DAŇOVÝ BONUS NA ZAPLATENÉ ÚROKY A JEHO UPLATNENIE V ROKU 2024

Daňový bonus na zaplatené úroky je druh daňového zvýhodnenia, ktorý sa od 01.01 2024 upravil. Výška daňového bonusu na zaplatené úroky za rok 2023 je suma vo výške 50 % zo zaplatených úrokov v príslušnom zdaňovacom období, najviac však do výšky 400 eur za rok, maximálne do 50 000 eur z výšky úveru.

Čítať »