fbpx

Banky zvyšujú bezpečnosť internetbankingu

Bezpečnosť na internete je stále mnohými ľuďmi podceňovaná. Najznámejší je prípad hakera, ktorý prienikom do počítačov bankových klientov získal prístup k miliónom účtov a vyslúžil si za svoje aktivity 40 rokov nepodmienečne. Spoznajte 4 kroky pre vyššiu bezpečnosť bankového účtu.

Mobil sa stáva kľúčom k peniazom

Keďže užívatelia podceňujú alebo zanedbávajú ochranu svojich počítačov, banky aj iné inštitúcie pristupujú k zmenám. Už sme si zvykli, že pri zadávaní príkazu na odoslanie peňazí musíme zadať SMS kód alebo token kód, či číslo z GRID karty. Banky pristupujú k zvýšeniu bezpečnosti aj samotného prihlásenia do banky.

Banky postupne zavádzajú systémy viacstupňového overovania. To znamená, že banka okrem hesla vyžaduje aj iný bezpečnostný prvok, napríklad PIN zaslaný v SMS. Niektoré banky vychádzajú užívateľom v ústrety aspoň tak, že takéto viacstupňové prihlásenie vyžadujú iba prvý raz na ešte neoverenom zariadení. Tým sa aspoň zabráni situácii, že by zlodej s ukradnutým heslom získal prístup k vášmu účtu z iného počítača.

Biometria je pohodlná, ale nie vždy bezpečná

Biometrické prvky, akými sú odtlačok prsta, rozpoznanie tváre sú pohodlné. Žiaľ bezpečnosť môže byť prekonaná. Najmä rozoznanie hlasu dne už nie je bezpečná forma prístupu k účtu. Dnes sú dostupné systémy, ktoré dokážu akýmkoľvek hlasom povedať to, čo napíšete. Hakerovi tak postačí získať vzorku vášho hlasu a prístup má otvorený.

Každá technológia sa dá prekonať. Ako sa teda chrániť, aby sa riziko znížilo na minimum?

4 kroky pre vyššiu bezpečnosť vášho bankového konta

1. Meňte svoje heslo do banky aspoň každých 6 mesiacov. V prostredí digitalizácie sa papier stáva pomerne bezpečným médiom, a tak si heslo zapíšte a uložte na bezpečné miesto. Zdatnejší užívatelia využijú programy, ktoré im umožnia heslá bezpečne uložiť na šifrované USB kľúče.

2. Nainštalujte si kvalitný antivirový program. Antivirové programy už dávno nie sú len o kontrole vírusov v programoch.
Dnes sú pre bežných užívateľov dostupné aj riešenia zadarmo, ktoré zachytia aspoň dobre známe útoky. Kvalitné „antiviráky“ umožňujú spustiť internetový prehliadač v chránenom režime, kedy je komunikácia medzi klávesnicou internetovým prehliadačom šifrovaná.

3. Nepíšte vaše heslá do žiadnych iných formulárov, ako do tých, ktoré skutočne patria banke. Ak chcete mať istotu, že ste na správnej stránke, overte si informáciu v internetovom prehliadači. Banky majú zakúpený internetový SSL certifikát najvyššej úrovne. Takže majiteľ certifikátu je starostlivo overený. Každá banka zverejňuje informáciu, podľa ktorej poznáte, že ste na správnej internetovej adrese.

4. Nikdy nepoužívajte pre spojenie s bankou verejné siete v kaviarňach, hoteloch a podobne. Neinštalujte do mobilov a počítačov programy z neoverených zdrojov a od neznámych vývojárov.

Neviete, či máte účet v banke, ktorá najlepšie vyhovuje vašim potrebám? Páči sa vám online banka a neviete, či by ste zvládli ich požiadavky na samoobsluhu? Rád vám poradím.

Zdieľajte:

Facebook
LinkedIn
Email
Buďte vždy v obraze

Nechajte si zasielať informáciu vždy, keď budeme mať pre vás niečo nové:

nechajte si zasielať novinky priamo do emailu

podľa výberu

Súvisiace články

DAŇOVÝ BONUS NA ZAPLATENÉ ÚROKY A JEHO UPLATNENIE V ROKU 2024

Daňový bonus na zaplatené úroky je druh daňového zvýhodnenia, ktorý sa od 01.01 2024 upravil. Výška daňového bonusu na zaplatené úroky za rok 2023 je suma vo výške 50 % zo zaplatených úrokov v príslušnom zdaňovacom období, najviac však do výšky 400 eur za rok, maximálne do 50 000 eur z výšky úveru.

Čítať »

Kúpa nehnuteľnosti alebo prenájom?

Je lepšie si nehnuteľnosť kúpiť alebo bývať v prenájme? Rozhodnutie medzi kúpou nehnuteľnosti a prenájmom je jedným z najdôležitejších krokov, ktorými sa mnohí ľudia stretávajú pri hľadaní svojho domova. Je to dilema, ktorá zahŕňa nielen finančné, emocionálne, ale aj praktické úvahy. Každá možnosť má svoje výhody a nevýhody, a voľba závisí od individuálnych okolností a cieľov daného človeka. Preto je potrebné zvážiť viacero faktorov, výhody, ale aj nevýhody prenájmu či vlastníctva a zohľadniť nielen svoju finančnú situáciu, ale aj svoj životný štýl a dlhodobé ciele.

Čítať »

Legislatívne zmeny v hypotékach od 01.01.2024.

NRSR schválila návrh Vlády Slovenskej republiky z 29.11.2023, jednalo sa o úpravu zákona v oblasti pomoci pri splácaní úveru na bývanie, ktorý pripravilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR v spolupráci s ministerstvom financií. Tento návrh vstúpil do platnosti od 1. januára 2024.

Čítať »