Zvolená investičná stratégia v II. pilieri ovplyvní váš dôchodok.

Do tohto dátumu by sa mali sporitelia v II. pilieri rozhodnúť, ako si budú naďalej prispievať na starobné dôchodkové sporenie. Presnejšie, do akých investičných nástrojov budú smerovať ich peniaze. Čo to znamená?

Spomínaná novela rozdelila sporiteľov na tzv. pasívnych sporiteľov, to sú sporitelia, ktorí od roku 2013 (kedy prišlo k zásadnej zmene a presunu drvivej väčšiny sporiteľov do garantovaných dlhopisových fondov) neurobili na svojom starobnom dôchodkovom účte žiadnu zmenu a „ostatných“ sporiteľov. Teda sporiteľov, ktorí buď zmenili svoj fond, zmenili dôchodkovú správcovskú spoločnosť, prípadne ešte sporitelia, ktorí si uzatvorili zmluvu po 1.1.2023.Pasívni sporitelia sú ešte rozdelení podľa roku narodenia.

Pasívnym sporiteľom narodeným od roku 1969 budú finančné prostriedky presunuté do tzv. Predvolenej investičnej stratégie. Ak s tým nesúhlasia, musia do dôchodkovej správcovskej spoločnosti zaslať písomne nesúhlas s touto zmenou.

Pasívnym sporiteľom narodeným v roku 1968 a skôr zostanú všetky doterajšie prostriedky v garantovanom dlhopisovom fonde a nové príspevky budú poukazované do predvolenej investičnej stratégie. Ak so stratégiou sporiteľ nesúhlasí, musí tento nesúhlas písomne zaslať do dôchodkovej správcovskej spoločnosti.

Sporitelia, ktorí na svojom účte urobili nejakú zmenu, majú možnosť požiadať o zosúladenie svojej investície s Predvolenou investičnou stratégiou. Ak nepožiadajú o zmenu, budú pokračovať s prispievaním bez zmeny.

Ak si sporitelia nepamätajú, v ktorom fonde (alebo fondoch) majú svoje prostriedky, pomôže im výpis s údajmi k 31.12.2022, ktorý dostal každý sporiteľ bude poštou domou, alebo si ho vie pozrieť v elektronickej podobe na svojom osobnom dôchodkovom účte.

Zmena na Predvolenú investičnú stratégiu bude postupná a začne sa 1.7.2023. Každá z dôchodkových správcovských spoločností si zvolila vlastnú stratégiu, ako sa budú prostriedky presúvať.

Napríklad NN dss zvolila „agresívnejšiu“ stratégiu, v ktorej sa v prvých týždňoch presunie až 30% prostriedkov a zvyšných 70 % je rozdelených po 2,5 % mesačne do konca roku 2025. 365.life dss bude presúvať od začiatku 4 % a presun stihne do približne polovice roku 2025. VÚB Generali dss a Uniqa dss budú presúvať až do konca roku 2025 mesačne 3,33 %.

A čo je Predvolená investičná stratégia? Skladá sa z dvoch dôchodkových fondov. Z indexového negarantovaného fondu a z dlhopisového garantovaného fondu.

Sporitelia vo veku do 49 rokov budú mať 100 % hodnoty svojho účtu v indexovom negarantovanom fonde. A od veku 50 rokov, až do odchodu na starobný dôchodok budú prostriedky postupne presúvať každý rok 4 % z indexového negarantovaného fondu do dlhopisového garantovaného fondu. Ak by sporiteľ išiel do dôchodku vo veku 64 rokov, bude sa jeho dôchodkový účet skladať zo 40 % z indexového negarantovaného fondu a 60 % z dlhopisového garantovaného fondu. Zaujímať sa o svoj dôchodok,  sa oplatí.

Pokiaľ sa sporitelia nevedia zorientovať v zmenách, odporúčame obrátiť sa na finančného sprostredkovateľa.

Ing. Robert Vitkovský, produktový manažér

Zdieľajte:

Facebook
LinkedIn
Email
Buďte vždy v obraze

Nechajte si zasielať informáciu vždy, keď budeme mať pre vás niečo nové:

nechajte si zasielať novinky priamo do emailu

podľa výberu

Súvisiace články

Zelenú kartu k PZP stačí mať v mobile

Zelenú kartu si všetci dobre pamätáme ako doklad k povinnému zmluvnému poisteniu, ktorý vodiči nosili stále pri sebe. Už takmer rok tento dokument sa vyhotovuje v bielej verzii. Okrem farebnej úpravy s novým rokom 2025 bola zavedená novinka v podobe jej elektronickej verzie.

Čítať »

Aké zásadné zmeny budú v PZP od augusta?

Národná rada Slovenskej republiky schválila novelu zákona č. 381/2004 Z. z. o povinnom zmluvnom poistení (PZP). Od 1. augusta 2024 vstúpia do platnosti nové pravidla pre povinné zmluvne poistenie (PZP). V súvislosti s novelou sa hovorí najmä o zvýšení ochrany poškodení osôb. Ktoré sú tie najzásadnejšie zmeny?

Čítať »

Oplatí sa štandardné životné poistenie alebo bankopoistenie k úveru

Najčastejšou formou poistenia rizík smrti, invalidity alebo kritických chorôb je poistenie v štandardných produktov rizikového životného poistenia. Pri poskytnutí úverov banky ponúkajú klientom aj tzv. poistenie k úveru. Motiváciou by mala byť výhodnejšia cena a jednoduchosť uzatvorenia poistenia. Oplatí sa však toto poistenie k úveru ponúkané bankou alebo je lepšie uzatvoriť si komerčné rizikové životné poistenie ponúkané poisťovňou?

Čítať »

Broker Consulting: Mierime na burzu

Príbeh spoločnosti Broker Consulting, jednej z najsilnejších a najvýznamnejších firiem vo finančnom a realitnom svete na Slovensku a v Česku, sa začal pred viac ako dvadsiatimi piatimi rokmi. Spoločnosť, ktorá presne vie, ako ľuďom pomôcť v dosahovaní strategických cieľov, teraz napĺňa svoj potenciál a dokonca má ambíciu vstúpiť na burzu.

Čítať »

FinGR Play – zážitková výučba finančnej gramotnosti.

Otázkami financovania vlastných cieľov sa zaoberáme po celý život. V rôznych obdobiach života postupne riešime bývanie, sporenie, investovanie, poistenie, dôchodok atď. Je preto dôležité vedieť vyhodnotiť a použiť informácie o finančných produktoch, rozoznávať riziká v riadení financií a vedieť si stanoviť finančné ciele.

Čítať »