fbpx

Viete, aké je najlepšie sporenie pre mladých?

Dnešní mladí investori, ktorí si chcú začať sporiť, majú nesmierne veľa  investičných možností. Existujú tisíce produktov a služieb, z ktorých si môžu pre sporenie a investovanie vybrať. Našťastie rozhodovanie o tom, ktoré typy investícií sú najlepšie pre mladých, nie je tak ťažké, ako sa môže zdať.

Ak ste mladí, najväčším finančným aktívom je čas. V tomto bode vášho života by ste mali vaše prvotné investície mieriť na dlhodobé úspory. Investori vo svojich 20-tich rokoch budú mať najmenej 40 rokov, aby mohli akumulovať dôchodkové sporenie. Historické údaje ukazujú, že investície do akcií a nehnuteľnosti sú dve triedy aktív, ktoré rastú rýchlejšie ako miera inflácie v priebehu času. To znamená, že vaše dlhodobé úspory majú oproti bankovým vkladom väčšiu šancu zarobiť, ak budú umiestnené do nejakej formy akcií, ako sú jednotlivé akcie a akciové podielové fondy – a možno aj nehnuteľnosti, a to buď vo forme osobného bývania alebo fondov.

Tradičná finančná múdrosť zvyčajne diktuje, že dom je jedným z najlepších investícií, ktoré si môžete kúpiť, ale či to platí alebo nie, závisí od viacerých premenných. Dĺžka vášho pobytu a súčasný trh s nehnuteľnosťami bude výrazne ovplyvňovať túto problematiku, rovnako ako súčasné úrokové miery, nájomné ceny a vaša osobná finančná situácia.

Aký je váš prístup k úsporám?

  • Máte k dispozícii dostatočné množstvo prostriedkov na preklenutie doby pri neočakávanej strate zamestnania či v prípade dlhodobejšej pracovnej neschopnosti?
  • Akým úrokom sú úročené vaše prostriedky na bežnom alebo sporiacom účte?
  • Akým spôsobom sporíte svojim deťom na štúdia alebo na štart do života? Budú im stačiť tieto prostriedky?
  • Kde si sporíte na svoje ciele akými sú napr. zahraničná dovolenka, nový automobil, nové vybavenie domácnosti? Sú tieto peniaze úročené skutočne najvyšším možným úrokom?

Konzultujte s odborníkmi

Nikto z nás učený z neba nespadol, a preto pokiaľ sa neorientujete vo finančnom sektore, úplne najjednoduchšou cestou je oslovenie finančného profesionála. Dôležité je tiež pamätať, že výnosy dosiahnuté v minulosti nie sú zárukou výnosov v budúcnosti. Starostlivo zvažujte svoj investičný apetít.

Zdieľajte:

Facebook
LinkedIn
Email
Buďte vždy v obraze

Nechajte si zasielať informáciu vždy, keď budeme mať pre vás niečo nové:

nechajte si zasielať novinky priamo do emailu

podľa výberu

Súvisiace články

DAŇOVÝ BONUS NA ZAPLATENÉ ÚROKY A JEHO UPLATNENIE V ROKU 2024

Daňový bonus na zaplatené úroky je druh daňového zvýhodnenia, ktorý sa od 01.01 2024 upravil. Výška daňového bonusu na zaplatené úroky za rok 2023 je suma vo výške 50 % zo zaplatených úrokov v príslušnom zdaňovacom období, najviac však do výšky 400 eur za rok, maximálne do 50 000 eur z výšky úveru.

Čítať »

Kúpa nehnuteľnosti alebo prenájom?

Je lepšie si nehnuteľnosť kúpiť alebo bývať v prenájme? Rozhodnutie medzi kúpou nehnuteľnosti a prenájmom je jedným z najdôležitejších krokov, ktorými sa mnohí ľudia stretávajú pri hľadaní svojho domova. Je to dilema, ktorá zahŕňa nielen finančné, emocionálne, ale aj praktické úvahy. Každá možnosť má svoje výhody a nevýhody, a voľba závisí od individuálnych okolností a cieľov daného človeka. Preto je potrebné zvážiť viacero faktorov, výhody, ale aj nevýhody prenájmu či vlastníctva a zohľadniť nielen svoju finančnú situáciu, ale aj svoj životný štýl a dlhodobé ciele.

Čítať »

Legislatívne zmeny v hypotékach od 01.01.2024.

NRSR schválila návrh Vlády Slovenskej republiky z 29.11.2023, jednalo sa o úpravu zákona v oblasti pomoci pri splácaní úveru na bývanie, ktorý pripravilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR v spolupráci s ministerstvom financií. Tento návrh vstúpil do platnosti od 1. januára 2024.

Čítať »