Viete, aké je najlepšie sporenie pre mladých?

Dnešní mladí investori, ktorí si chcú začať sporiť, majú nesmierne veľa  investičných možností. Existujú tisíce produktov a služieb, z ktorých si môžu pre sporenie a investovanie vybrať. Našťastie rozhodovanie o tom, ktoré typy investícií sú najlepšie pre mladých, nie je tak ťažké, ako sa môže zdať.

Ak ste mladí, najväčším finančným aktívom je čas. V tomto bode vášho života by ste mali vaše prvotné investície mieriť na dlhodobé úspory. Investori vo svojich 20-tich rokoch budú mať najmenej 40 rokov, aby mohli akumulovať dôchodkové sporenie. Historické údaje ukazujú, že investície do akcií a nehnuteľnosti sú dve triedy aktív, ktoré rastú rýchlejšie ako miera inflácie v priebehu času. To znamená, že vaše dlhodobé úspory majú oproti bankovým vkladom väčšiu šancu zarobiť, ak budú umiestnené do nejakej formy akcií, ako sú jednotlivé akcie a akciové podielové fondy – a možno aj nehnuteľnosti, a to buď vo forme osobného bývania alebo fondov.

Tradičná finančná múdrosť zvyčajne diktuje, že dom je jedným z najlepších investícií, ktoré si môžete kúpiť, ale či to platí alebo nie, závisí od viacerých premenných. Dĺžka vášho pobytu a súčasný trh s nehnuteľnosťami bude výrazne ovplyvňovať túto problematiku, rovnako ako súčasné úrokové miery, nájomné ceny a vaša osobná finančná situácia.

Aký je váš prístup k úsporám?

  • Máte k dispozícii dostatočné množstvo prostriedkov na preklenutie doby pri neočakávanej strate zamestnania či v prípade dlhodobejšej pracovnej neschopnosti?
  • Akým úrokom sú úročené vaše prostriedky na bežnom alebo sporiacom účte?
  • Akým spôsobom sporíte svojim deťom na štúdia alebo na štart do života? Budú im stačiť tieto prostriedky?
  • Kde si sporíte na svoje ciele akými sú napr. zahraničná dovolenka, nový automobil, nové vybavenie domácnosti? Sú tieto peniaze úročené skutočne najvyšším možným úrokom?

Konzultujte s odborníkmi

Nikto z nás učený z neba nespadol, a preto pokiaľ sa neorientujete vo finančnom sektore, úplne najjednoduchšou cestou je oslovenie finančného profesionála. Dôležité je tiež pamätať, že výnosy dosiahnuté v minulosti nie sú zárukou výnosov v budúcnosti. Starostlivo zvažujte svoj investičný apetít.

Zdieľajte:

Facebook
LinkedIn
Email
Buďte vždy v obraze

Nechajte si zasielať informáciu vždy, keď budeme mať pre vás niečo nové:

nechajte si zasielať novinky priamo do emailu

podľa výberu

Súvisiace články

Zelenú kartu k PZP stačí mať v mobile

Zelenú kartu si všetci dobre pamätáme ako doklad k povinnému zmluvnému poisteniu, ktorý vodiči nosili stále pri sebe. Už takmer rok tento dokument sa vyhotovuje v bielej verzii. Okrem farebnej úpravy s novým rokom 2025 bola zavedená novinka v podobe jej elektronickej verzie.

Čítať »

Aké zásadné zmeny budú v PZP od augusta?

Národná rada Slovenskej republiky schválila novelu zákona č. 381/2004 Z. z. o povinnom zmluvnom poistení (PZP). Od 1. augusta 2024 vstúpia do platnosti nové pravidla pre povinné zmluvne poistenie (PZP). V súvislosti s novelou sa hovorí najmä o zvýšení ochrany poškodení osôb. Ktoré sú tie najzásadnejšie zmeny?

Čítať »

Oplatí sa štandardné životné poistenie alebo bankopoistenie k úveru

Najčastejšou formou poistenia rizík smrti, invalidity alebo kritických chorôb je poistenie v štandardných produktov rizikového životného poistenia. Pri poskytnutí úverov banky ponúkajú klientom aj tzv. poistenie k úveru. Motiváciou by mala byť výhodnejšia cena a jednoduchosť uzatvorenia poistenia. Oplatí sa však toto poistenie k úveru ponúkané bankou alebo je lepšie uzatvoriť si komerčné rizikové životné poistenie ponúkané poisťovňou?

Čítať »

Broker Consulting: Mierime na burzu

Príbeh spoločnosti Broker Consulting, jednej z najsilnejších a najvýznamnejších firiem vo finančnom a realitnom svete na Slovensku a v Česku, sa začal pred viac ako dvadsiatimi piatimi rokmi. Spoločnosť, ktorá presne vie, ako ľuďom pomôcť v dosahovaní strategických cieľov, teraz napĺňa svoj potenciál a dokonca má ambíciu vstúpiť na burzu.

Čítať »

FinGR Play – zážitková výučba finančnej gramotnosti.

Otázkami financovania vlastných cieľov sa zaoberáme po celý život. V rôznych obdobiach života postupne riešime bývanie, sporenie, investovanie, poistenie, dôchodok atď. Je preto dôležité vedieť vyhodnotiť a použiť informácie o finančných produktoch, rozoznávať riziká v riadení financií a vedieť si stanoviť finančné ciele.

Čítať »