fbpx

Po nehode s vodičom s ukrajinskou ŠPZ? Kto preplatí škodu?

V prípade, že škodu spôsobí občan z Ukrajiny, je potrebné, aby poškodený písomne nahlásil škodu Slovenskej kancelárii poisťovateľov (SKP). Škoda sa bude riešiť z PZP vinníka a nie z havarijného poistenia.

Škody na území Slovenskej republiky, ktoré spôsobia do 31.3.2022 vozidlá registrované na Ukrajine, bude hradiť Slovenská kancelária poisťovateľov.     

K nahláseniu je potrebné doložiť tieto doklady: záznam o dopravnej nehode (riadne vypísaný a musí byť podpísaný ), foto-dokumentácia, iné doklady ( technický preukaz (TP), vodičky preukaz (VP), doklad o emisnej a technickej kontrole (EK,TK), prípadne záznam z polície. Všetky tieto dokumenty poškodený pošle mailom na adresu: skp@skp.sk , prípadne poštou na adresu: Slovenská kancelária poisťovateľov, Bajkalská 19B, 826 58 Bratislava 29.

Tlačivo pre nahlásenie a detailné informácie sú uvedené  na stránke Slovenskej kancelárie poisťovateľov (SKP): https://www.skp.sk/#xl_xr_page_tlacivanastiahnutie

Je potrebné hlásiť škodu, aj keď máme havarijne poistenie?

Áno, lebo účastníkom nehody bolo vozidlo so zahraničnou ŠPZ. V prípade, že vodič poškodeného vozidla má aj havarijne poistenie, odporúčame škodu riešiť cez havarijne poistenie. Je to aj z dôvodu rýchlejšej likvidácie a cez SKP si poisťovňa bude následne škodu refundovať.

 Doklady sa dokladajú totožné ako pri škode z PZP  – Záznam o dopravnej nehode, veľký technický preukaz, vodičský preukaz vodiča, EK,TK, foto-dokumentácia a prípadne záznam z polície.

Niekto sa môže rozhodnúť, že utečencov odvezie  vlastným autom a stane sa nešťastná udalosť. Preberá vodič zodpovednosť za celú posádku?

Áno, vodič auta preberá zodpovednosť za celú posádku.  Platí to nielen v prípade, že veziete svojich známych, rodinu či kolegov z práce, ale vo všeobecnosti, ak sa rozhodnete urobiť dobrý skutok a odviezť kohokoľvek.  V prípade škody na majetku a následne aj na zdraví. Pri hlásení poistnej udalosti je potrebné uviesť aj poškodenie na zdraví akými sú napr.  úraz hlavy, zlomenina končatín, ktorý si vyžaduje lekárske ošetrenie. Finančné odškodnenie škôd na zdraví sú hradené z PZP vinníka, tak isto ako škody na majetku. Je to súčasť otázok pri hlásení poistnej udalosti, preto pamätajte aj na škody spôsobené na zdraví.

 Nezabúdajte aj na dodržiavanie termínov!

Vinník dopravnej nehody vždy hlási škodu vo svojej poisťovni do 15 dni a poškodený do poisťovne vinníka do 15 dní od poistnej udalosti vzniknutej  na území SR a do 30 dní vzniknutej v zahraničí. Dôležité je kontaktovať asistenčnú službu či infolinku poisťovne a pracovníci vás už budú inštruovať. Dnes totiž poisťovne umožňujú nahlásiť škodu telefonicky alebo online. Nevyhnutnosťou je dodržať časové limity na nahlásenie poistnej udalosti, doložiť všetky potrebné dokumenty a komunikovať s poisťovňou aj s finančným konzultantom, ktorý poistenie s Vami dojednal.

Jana Ivaničová – Produktová manažérka Broker Consulting, a.s., pre neživotné poistenie

Zdieľajte:

Facebook
LinkedIn
Email
Buďte vždy v obraze

Nechajte si zasielať informáciu vždy, keď budeme mať pre vás niečo nové:

nechajte si zasielať novinky priamo do emailu

podľa výberu

Súvisiace články

Legislatívne zmeny v hypotékach od 01.01.2024.

NRSR schválila návrh Vlády Slovenskej republiky z 29.11.2023, jednalo sa o úpravu zákona v oblasti pomoci pri splácaní úveru na bývanie, ktorý pripravilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR v spolupráci s ministerstvom financií. Tento návrh vstúpil do platnosti od 1. januára 2024.

Čítať »

Dovolenka v exotike či lyžovačka?

Viacerí ľudia si zvykli tráviť vianočné sviatky na horách či v exotike. Pre lyžiarov sú obľúbené destinácie Rakúsko, Taliansko, Poľsko ale i Slovensko. V poslednom období však niektorí preferujú teplé počasie, more a exotiku. Obľúbené sú destinácie Zanzibar, Omán, Spojené arabské emiráty. Nech je to už akokoľvek, či budete tráviť dovolenku aktívnym oddychom alebo ničnerobením, nezabudnite si na cestu pribaliť aj kvalitné cestovné poistenie.

Čítať »

Broker Point: obchodný priestor, ktorý je magnetom na zákazníkov

Súčasný finančný a realitný trh ponúka obrovský priestor pre inovácie. Naprieč procesmi ide o zjednodušovanie administrácie, bezpapierové uzatváranie zmlúv či rôzne online projekcie. Ruka v ruke s tým premieňa spoločnosť Broker Consulting svoje pobočky na Broker Pointy, ktoré sa tak stávajú dôležitým miestom na stretnutia s klientmi.

Čítať »

Broker pointy prichádzajú už aj na Slovensko

Broker Point je moderná pobočka, ktorá prepája finančné a realitné služby. Jej potenciálny nový majiteľ môže čerpať benefity nielen podnikateľského, ale aj zamestnaneckého prostredia. O výhodách týchto obchodných miest porozprával Július Rusňák, generálny riaditeľ spoločnosti Broker Consulting, a.s.

Čítať »

Inflácia a jej vplyv na cenu nehnuteľností

Inflácia, ako merateľný nárast úrovne všeobecných cien tovarov a služieb v ekonomike, má výrazný vplyv na rôzne aspekty života a hospodárstva. Jedným z nich je aj trh s nehnuteľnosťami. Ako inflačné tlaky môžu ovplyvniť tento dôležitý sektor?

Čítať »