fbpx

Na ktoré veci nesmieme zabudnúť pri stavbe domu?

Stavba vlastného domu býva v živote každého človeka veľmi dôležitou udalosťou. Stáva sa, že pri plánovaní stavby sa všetko nakopí a potom sa zabúda na základné veci, ako sú napríklad financie. Neočakávané výdavky a komplikácie, ktoré môžu nastať pri stavbe domu by sme mali mať pevne podchytené a myslieť na rezervu.

Stavebné povolenie

Ako jedna z najdôležitejších vecí pre začatie stavby je stavebné povolenie, ktoré je potrebné vybaviť osobne na úrade. Na povolenie sa väčšinou čaká 2-5 mesiacov, preto je potrebné vybaviť ho čo najskôr. Pre náročnejších je možné túto úlohu hodiť na stavebnú firmu, ktorá by mala  všetko na starosti od A po Z, a však ide o Váš dom a pokiaľ ho chcete mať presne podľa Vašich predstáv zaberie Vám to viac času ako by ste si predstavovali.

Projekt

Ďalšou dôležitou súčasťou stavby, na ktorú sa zabúda, je projekt. Nájdite si architekta, ktorý vám dom nakreslí. Projekt potrebujete aj pre stavebné povolenie. Navrhnete si Váš vysnený dom a architekt Vám ho prekreslí do reálnych rozmerov, so všetkými parametrami potrebnými pre schválenie stavby. Preto je dôležité mať certifikovaného architekta, ktorý vie ako na to. Kvalifikovaný architekt Vám povie aj finančnú náročnosť stavby, prípadne nájde riešenia na ušetrenie materiálov.

Bezpečnosť

Na čo by sa rozhodne nemalo pri stavbe domu zabúdať, je bezpečnosť. Zákon nariaďuje, že dvere z garáže do obytnej časti domu musia byť protipožiarne. Vybrať si takéto dvere, nie je jednoduché. Pozerajte sa na bezpečnostnú triedu (BT). Vhodná bezpečnosť predchádza k problémom a ak by došlo k poistnej udalosti, vyplatenie odškodného bude omnoho jednoduchšie.

Zdieľajte:

Facebook
LinkedIn
Email
Buďte vždy v obraze

Nechajte si zasielať informáciu vždy, keď budeme mať pre vás niečo nové:

nechajte si zasielať novinky priamo do emailu

podľa výberu

Súvisiace články

DAŇOVÝ BONUS NA ZAPLATENÉ ÚROKY A JEHO UPLATNENIE V ROKU 2024

Daňový bonus na zaplatené úroky je druh daňového zvýhodnenia, ktorý sa od 01.01 2024 upravil. Výška daňového bonusu na zaplatené úroky za rok 2023 je suma vo výške 50 % zo zaplatených úrokov v príslušnom zdaňovacom období, najviac však do výšky 400 eur za rok, maximálne do 50 000 eur z výšky úveru.

Čítať »

Kúpa nehnuteľnosti alebo prenájom?

Je lepšie si nehnuteľnosť kúpiť alebo bývať v prenájme? Rozhodnutie medzi kúpou nehnuteľnosti a prenájmom je jedným z najdôležitejších krokov, ktorými sa mnohí ľudia stretávajú pri hľadaní svojho domova. Je to dilema, ktorá zahŕňa nielen finančné, emocionálne, ale aj praktické úvahy. Každá možnosť má svoje výhody a nevýhody, a voľba závisí od individuálnych okolností a cieľov daného človeka. Preto je potrebné zvážiť viacero faktorov, výhody, ale aj nevýhody prenájmu či vlastníctva a zohľadniť nielen svoju finančnú situáciu, ale aj svoj životný štýl a dlhodobé ciele.

Čítať »

Legislatívne zmeny v hypotékach od 01.01.2024.

NRSR schválila návrh Vlády Slovenskej republiky z 29.11.2023, jednalo sa o úpravu zákona v oblasti pomoci pri splácaní úveru na bývanie, ktorý pripravilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR v spolupráci s ministerstvom financií. Tento návrh vstúpil do platnosti od 1. januára 2024.

Čítať »