fbpx

Na čo si dávať pozor pri poistení, ak máte inštalovanú FOTOVOLTIKU?

Fotovoltika je metóda premeny slnečného žiarenia na elektrickú energiu. Solárne panely vyžívajú veľké podniky, spoločnosti v taktiež aj domácnosti. Solárne kolektory a panely je možné namontovať  takmer na všetky typy strešných krytín (od betónovej či pálenej škridly cez plech a drevený šindeľ až po kompozitné materiály), dokonca aj na zelené strechy. Návratnosť do fotovoltiky pre domácnosti je v priemere cca 10 rokov,  pre firmy 4-6 rokov. Ďalším dôvodom pre investovanie do fotovoltiky práve teraz sú aj dotácie pre fotovoltiku, ktoré sú dostupne na európskej úrovni. Dotácie môžu znížiť náklady na inštaláciu fotovoltickéhoho systému a zrýchliť vašu návratnosť.

POISTENIE FOTOVOLTIKY

V prípade, že sa rozhodujete stať majiteľom alebo už ste majiteľom fotovoltiky, je dôležité ju mať nielen správne namontovanú ale aj poistenú voči náhodným živelným rizikám, požiaru, poškodeniu či skratu, prepätiu.

Ako je to s poistením  po nainštalovaní fotovoltiky?

  • Po namontovaní solárnych panelov hodnota nehnuteľnosti vzrastie. Preto o túto hodnotu celého fotovoltického systému by sa mala navýšiť  aj poistná suma na nehnuteľnosť. Neobávajte sa astronomického navýšenia poistného. Práve naopak, cena ročného poistného sa zvýši v priemere len o cca 8 eur.
Príklady ročného poistného poistenia nehnuteľnosti
  • Umiestnenie a montáž fotovoltiky sú kľúčové. V prípade umiestnenia  na  rodinný dom poisťovňa fotovoltiku považuje za stavebnú súčasť nehnuteľnosti. No v prípade umiestnenia na vedľajšiu stavbu, poisťovňa v prípade náhodnej udalosti bude vychádzať z poistných podmienok vedľajších stavieb. Preto si overte aktuálne poistenie nehnuteľnosti a vedľajšej stavby.
  • Rozsah poistného krytia a riziká. Samozrejme už pri výbere poistného riziká treba dbať na rozsah poistných rizík. Okrem štandardných živelných rizík, ako je napr. požiar, úder blesku, atmosférické zrážky, tiaž snehu, námrazy, pád stromov alebo stožiarov, poistenie by malo obsahovať aj ďalšie riziká: poškodenie, odcudzenie, poistenie elektronického zariadenia ako skrat, prepätie. Pri technických rizikách hrá dôležitú úlohu ukazovateľ limit plnenia.  Niektoré poisťovne majú fixný limit plnenia (napr. 1 000 eur ) a niektoré majú percentuálne plnenie aj do 100 % z poistnej sumy.
  • Zodpovednosť za škodu z vlastníctva nehnuteľnosti. Samotná fotovoltika môže spôsobiť požiar. No takáto udalosť môže zapríčiniť škody aj susediacim nehnuteľnostiam. a pozemkom. No a to sú výdavky navyše. Tieto výdavky pokryje poistenie zodpovednosti za škody spôsobené z vlastníctva nehnuteľnosti.

TIP: Po nainštalovaní fotovoltiky odporúčam upraviť poistné sumy a riziká v existujúcej zmluve. V prípade neexistujúceho poistenia uzatvoriť nové poistenie s komplexným balíkom krytia. Poistenie si môžete dojednať aj sami  online  na našej webovej stránke alebo nám zavolajte na kontakty uvedené na našej webovej stránke aby sme Vám pomohli s výberom vhodného poistenia.

Jana Ivaničová, produktová manažérka pre neživotné poistenie

Zdieľajte:

Facebook
LinkedIn
Email
Buďte vždy v obraze

Nechajte si zasielať informáciu vždy, keď budeme mať pre vás niečo nové:

nechajte si zasielať novinky priamo do emailu

podľa výberu

Súvisiace články

DAŇOVÝ BONUS NA ZAPLATENÉ ÚROKY A JEHO UPLATNENIE V ROKU 2024

Daňový bonus na zaplatené úroky je druh daňového zvýhodnenia, ktorý sa od 01.01 2024 upravil. Výška daňového bonusu na zaplatené úroky za rok 2023 je suma vo výške 50 % zo zaplatených úrokov v príslušnom zdaňovacom období, najviac však do výšky 400 eur za rok, maximálne do 50 000 eur z výšky úveru.

Čítať »

Kúpa nehnuteľnosti alebo prenájom?

Je lepšie si nehnuteľnosť kúpiť alebo bývať v prenájme? Rozhodnutie medzi kúpou nehnuteľnosti a prenájmom je jedným z najdôležitejších krokov, ktorými sa mnohí ľudia stretávajú pri hľadaní svojho domova. Je to dilema, ktorá zahŕňa nielen finančné, emocionálne, ale aj praktické úvahy. Každá možnosť má svoje výhody a nevýhody, a voľba závisí od individuálnych okolností a cieľov daného človeka. Preto je potrebné zvážiť viacero faktorov, výhody, ale aj nevýhody prenájmu či vlastníctva a zohľadniť nielen svoju finančnú situáciu, ale aj svoj životný štýl a dlhodobé ciele.

Čítať »

Legislatívne zmeny v hypotékach od 01.01.2024.

NRSR schválila návrh Vlády Slovenskej republiky z 29.11.2023, jednalo sa o úpravu zákona v oblasti pomoci pri splácaní úveru na bývanie, ktorý pripravilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR v spolupráci s ministerstvom financií. Tento návrh vstúpil do platnosti od 1. januára 2024.

Čítať »