fbpx

Ako zabezpečiť nehnuteľnosť počas dovolenky?

Aj Vy sa neviete dočkať oddychu, voľna, či vytúženej dovolenky? Túžite si ju užiť bez stresu a strachu? Odporúčame nenechávať  si všetko na poslednú chvíľu. Náhodná udalosť ako  napr. prasknutá vodovodná hadica alebo  „návšteva“ zlodeja Vám nezničí len dovolenku, ale Vám spôsobia nepríjemnosti.

Ako sa teda vyhnúť prípadným škodám či nepríjemnostiam počas našej neprítomnosti v byte či dome?

V prvom rade by ste mali o  dlhšej neprítomnosti informovať vašich blízkych, prípadne susedov, ktorým dôverujete a dohliadnu na Vašu nehnuteľnosť.  Ak sa niečo stane, hneď Vás kontaktujú a pomôžu s prvotnými procesmi.

Pri neprítomnosti dlhšej ako 2 dni, odporúčam vypnúť prítoku vody a plynu. Je potrebné odstaviť hlavné vypínače vody. Aj malé prasknutie hadičky alebo malý únik plynu Vám či Vašim susedom môže spôsobiť katastrofálne škody. Tak isto  je nutné vypnúť elektrické ističe a tiež spotrebiče ako sú práčka, elektrická  rúra či televízne prijímače. Počas Vašej neprítomnosti by ste mali dôkladne zatvoriť okná a nenechávať ich pootvorené.  

Odporúčam, aby blízki alebo susedia občas navštívili Vašu nehnuteľnosť, vyvetrali, zasvietili, pustili vodu a vybrali poštovú schránku. Je to výborná prevencia. Fotografie na sociálnych sieťach je dobré uverejniť až po Vašom návrate.  

Pri správnom výbere poistenia nehnuteľnosti a domácnosti síce neuvažujete nad dovolenkou, ale nad tým, ako si najlepšie ochrániť svoj majetok pred náhodnými udalosťami a to nielen počas dovolenky.  Pri výbere poistenia sú dôležité tieto parametre:

  1. výber dôležitých rizík – živel, búrky, záplavy, atmosférické zrážky, krupobitie, tiaž snehu, víchrice, ale aj vandalizmus, krádež, požiar, pád lietadla, či pripoistenie skiel.
  2. okrem poistenia nehnuteľnosti odporúčam aj poistenie domácnosti a zodpovednosť z vlastníctva nehnuteľnosti a občianskej zodpovednosti.
  3. nastavenie adekvátnych poistných súm (hodnota nehnuteľnosti ci domácnosti), aby ste sa vyhli náhodnému podpoisteniu či kráteniu plnenia. Pri nehnuteľnostiach sa vychádza pri stanovení poistnej sumy z trhovej ceny nehnuteľnosti alebo z východiskovej sumy zo znaleckého posudku. Hodnotu domácnosti  si stanovujete sami, podľa vybavenia nehnuteľnosti t. j. nábytok, cennosti, oblečenie, biela a čierna technika alebo je možné použiť aj kalkulačky poisťovní. Samozrejme je potrebné dodržať  spôsob zabezpečenia príslušnej nehnuteľnosti podľa všeobecných poistných podmienok poisťovne (VPP).

Nahlásenie poistnej udalosti.

V prípade už v vzniknutej náhodnej udalosti nemusíte panikáriť, že nie ste doma. Každú škodovú udalosť je možné nahlásiť telefonicky alebo  online cez webové rozhranie poisťovne.  Ako pomoc  je pre Vás k dispozícií asistenčná služba, ktorá Vás naviguje ako je potrebné postupovať. Obhliadku a zaznamenanie vzniknutých škôd uskutoční zodpovedný pracovník poisťovne avšak je dobré, aby niekto zdokumentoval tieto škody formou fotografií či videa. 

Samozrejme, že  každá poistka musí byť uhradená, aby ste mali  nárok na využívanie služieb danej poisťovne. Taktiež je potrebné pamätať aj na výluky z poistenia akými sú, napr. škody spôsobené medzi poistenými osobami, škody spôsobené blízkym osobám a osobám, ktoré žijú s poisteným v spoločnej domácnosti, prevádzkou motorového vozidla, nehnuteľnosťou, ktorú poistený užíva protiprávne alebo nehnuteľnosťou, ktorá je s chátraná, neobývaná a neudržiavaná) spôsobenú úmyselne, neplatnú poistnú zmluvu, vozidlá s prideleným evidenčným číslom, zvieratá, okrem domácich a hospodárskych, škody spôsobené povodňou pri menšom ako 10-ročnom maximálnom prietoku vody, regulovaným vypúšťaním vôd z vodných tokov, nádrží….

Správny výber poistky a prevencia zabezpečenia nehnuteľnosti počas neprítomnosti sú tým správnym riešením. Pri výbere poistky a tiež aj pri likvidácii poistnej udalosti Vám pomôžu finanční konzultanti Broker Consulting.

Jana Ivaničová, produktová manažérka pre neživotné poistenie

Zdieľajte:

Facebook
LinkedIn
Email
Buďte vždy v obraze

Nechajte si zasielať informáciu vždy, keď budeme mať pre vás niečo nové:

nechajte si zasielať novinky priamo do emailu

podľa výberu

Súvisiace články

Legislatívne zmeny v hypotékach od 01.01.2024.

NRSR schválila návrh Vlády Slovenskej republiky z 29.11.2023, jednalo sa o úpravu zákona v oblasti pomoci pri splácaní úveru na bývanie, ktorý pripravilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR v spolupráci s ministerstvom financií. Tento návrh vstúpil do platnosti od 1. januára 2024.

Čítať »

Dovolenka v exotike či lyžovačka?

Viacerí ľudia si zvykli tráviť vianočné sviatky na horách či v exotike. Pre lyžiarov sú obľúbené destinácie Rakúsko, Taliansko, Poľsko ale i Slovensko. V poslednom období však niektorí preferujú teplé počasie, more a exotiku. Obľúbené sú destinácie Zanzibar, Omán, Spojené arabské emiráty. Nech je to už akokoľvek, či budete tráviť dovolenku aktívnym oddychom alebo ničnerobením, nezabudnite si na cestu pribaliť aj kvalitné cestovné poistenie.

Čítať »

Broker Point: obchodný priestor, ktorý je magnetom na zákazníkov

Súčasný finančný a realitný trh ponúka obrovský priestor pre inovácie. Naprieč procesmi ide o zjednodušovanie administrácie, bezpapierové uzatváranie zmlúv či rôzne online projekcie. Ruka v ruke s tým premieňa spoločnosť Broker Consulting svoje pobočky na Broker Pointy, ktoré sa tak stávajú dôležitým miestom na stretnutia s klientmi.

Čítať »

Broker pointy prichádzajú už aj na Slovensko

Broker Point je moderná pobočka, ktorá prepája finančné a realitné služby. Jej potenciálny nový majiteľ môže čerpať benefity nielen podnikateľského, ale aj zamestnaneckého prostredia. O výhodách týchto obchodných miest porozprával Július Rusňák, generálny riaditeľ spoločnosti Broker Consulting, a.s.

Čítať »

Inflácia a jej vplyv na cenu nehnuteľností

Inflácia, ako merateľný nárast úrovne všeobecných cien tovarov a služieb v ekonomike, má výrazný vplyv na rôzne aspekty života a hospodárstva. Jedným z nich je aj trh s nehnuteľnosťami. Ako inflačné tlaky môžu ovplyvniť tento dôležitý sektor?

Čítať »