fbpx

Ako si vytvoriť finančnú rezervu?

Mať finančnú rezervu je v dnešnej dobe veľmi dôležité ale mnoho ľudí napriek tomu nemá vôbec žiadne rezervy. Je známe, že veľa ľudí má finančné rezervy iba na dva týždne, zatiaľ čo každý piaty z nich nemá žiadne úspory. Zistenia vyvolávajú vážne obavy, nakoľko títo ľudia by nemali schopnosť čeliť neočakávaným situáciám. Chcete si vytvoriť finančnú rezervu ale neviete ako? Tu, nájdete riešenie.

1. Lepšie spravujte svoj dlh

Ak máte hypotéku alebo úver môžete pomôcť zmierniť vašu finančnú situáciu a vybudovať hotovostnú rezervu efektívnejším riadením tohto dlhu. Poraďte sa s finančným konzultantom. Možno je práve na trhu lepšia ponuka za nižšie splátky. Ak aj takáto možnosť nie je, ale napríklad máte viac voľných peňazí, pomôže vám nastaviť spôsob, ako môžete úver rýchlejšie splatiť.

2. Určite si svoje potreby

Je to naozaj prvý krok pri zisťovaní, koľko peňazí vlastne môžete na rezervu odložiť. Väčšina transakcií sa dnes vykonáva elektronicky a veľa rodín nevie koľko minie každý mesiac. O čom hovoríme je, koľko sú vaše plánované nutné výdavky a neplánované dôležité výdavky každý mesiac. Akonáhle určíte túto sumu, potom môžete toto číslo vynásobiť pravidlom troch až šiestich mesiacov. To podľa toho, koľko mesiacov istoty chcete mať. Tak zistíte, akú veľkú zásobu peňazí potrebujete mať našetrenú.

3. Znížte svoje výdavky

Možno to vyzerá náročnejšie, ale jedným z najdôležitejších spôsobov, ako ušetriť nejaké peniaze, je zníženie sumy, ktorú uhradíte. Existuje celý rad spôsobov, ako to urobiť. Rozpočtovanie je ďalšou kľúčovou zručnosťou, ak chcete vybudovať rezervu. Stanovením všetkých absolútne potrebných nákladov môžete zistiť, koľko peňazí ste minuli, znížite zbytočné výdavky a efektívnejšie naplánujete tie budúce.

Niekto zaraďuje šetrenie priamo medzi plánované výdavky, tak ako výdavok na jedlo alebo na bývanie. Teda medzi tie najdôležitejšie. Pretože mať na jedlo a bývanie aj v budúcnosti považuje za rovnako dôležité, ako mať na to peniaze aj dnes.

4. Určite, kde chcete uložiť svoje peniaze

Keď väčšina ľudí myslí na rezervy, myslia tým koľko peňazí si ponechať na svojom bežnom účte. Áno, je dôležité mať určité množstvo peňazí rýchlo dostupných. Dlhodobá rezerva sú peniaze, ktoré nemusíte mať k dispozícii ihneď. Preto je vhodné ich uložiť tak, aby vám pomohli a zarábali ďalšie peniaze. Správne uloženie a zhodnotenie, je dôležité. Ak máte naozaj ťažkosti s vybudovaním hotovostnej rezervy, možno budete potrebovať poradcu, ktorý vám s tým pomôže.

Finančný plán Broker Consulting vám dokáže ukázať, ako môže vyzerať vaša finančná budúcnosť podľa toho, akú cestu si dnes zvolíte. Dokážete sa tak ľahšie rozhodnúť o vašom pláne, ako s peniazmi naložíte.

Zdieľajte:

Facebook
LinkedIn
Email
Buďte vždy v obraze

Nechajte si zasielať informáciu vždy, keď budeme mať pre vás niečo nové:

nechajte si zasielať novinky priamo do emailu

podľa výberu

Súvisiace články

DAŇOVÝ BONUS NA ZAPLATENÉ ÚROKY A JEHO UPLATNENIE V ROKU 2024

Daňový bonus na zaplatené úroky je druh daňového zvýhodnenia, ktorý sa od 01.01 2024 upravil. Výška daňového bonusu na zaplatené úroky za rok 2023 je suma vo výške 50 % zo zaplatených úrokov v príslušnom zdaňovacom období, najviac však do výšky 400 eur za rok, maximálne do 50 000 eur z výšky úveru.

Čítať »

Kúpa nehnuteľnosti alebo prenájom?

Je lepšie si nehnuteľnosť kúpiť alebo bývať v prenájme? Rozhodnutie medzi kúpou nehnuteľnosti a prenájmom je jedným z najdôležitejších krokov, ktorými sa mnohí ľudia stretávajú pri hľadaní svojho domova. Je to dilema, ktorá zahŕňa nielen finančné, emocionálne, ale aj praktické úvahy. Každá možnosť má svoje výhody a nevýhody, a voľba závisí od individuálnych okolností a cieľov daného človeka. Preto je potrebné zvážiť viacero faktorov, výhody, ale aj nevýhody prenájmu či vlastníctva a zohľadniť nielen svoju finančnú situáciu, ale aj svoj životný štýl a dlhodobé ciele.

Čítať »

Legislatívne zmeny v hypotékach od 01.01.2024.

NRSR schválila návrh Vlády Slovenskej republiky z 29.11.2023, jednalo sa o úpravu zákona v oblasti pomoci pri splácaní úveru na bývanie, ktorý pripravilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR v spolupráci s ministerstvom financií. Tento návrh vstúpil do platnosti od 1. januára 2024.

Čítať »