Ako si vybrať dobré cestovné poistenie?

Cestovanie či už po Slovensku alebo po svete berieme ako samozrejmosť. Niekto uprednostňuje auto, iný lietadlo či loď. Občas si odskočíme len pár dní a niekedy je to na pár mesiacov. Pred tým, než sa vyberieme na potulky svetom, uistime sa, že máme vhodné cestovné poistenie. Pretože, keď sa už niečo stane napr. úraz, krádež batožiny, či my spôsobíme škodu na majetku, je už neskoro zisťovať, že ktorá poistka nám takéto škody uhradí.

Pred výberom vhodného produktu cestovného poistenia je potrebné si zodpovedať tieto otázky:

Kam cestujete?

Dôležitá ja cieľová krajina a v prípade, ak je to cez viacero krajín, tak i štáty cez ktoré sa prechádza. Základné členenie produktov cestovného poistenia je  podľa  územnej platnosti a to:  Slovensko, Európa alebo Svet. V závislosti od územnej platnosti nasleduje výber produktu a krytia.

Kryté rizikáSlovenskoZahraničie
Liečebné nákladyNie je predmetom krytia cestovného poistenia, keďže sú hradené zo zdravotného poisteniaZáklade krytie cestovného poistenia do limitu poistnej sumy uvedenej na zmluve zvyčajne sa sumy pohybujú od 30 000 EUR do výšky skutočných nákladov bez limitov krytia
Úrazové poistenieväčšinou ako pripoistenieväčšinou ako pripoistenie
Poistenie do hôrväčšinou ako základné krytieväčšinou ako súčasť poistenia
Storno službväčšinou ako pripoistenieväčšinou ako pripoistenie
Poistenie batožinyväčšinou ako pripoistenieväčšinou ako pripoistenie
Zodpovednosť za škoduväčšinou ako pripoistenieväčšinou ako pripoistenie

Ako dlho budete v zahraničí?

Doba vycestovania, je druhým dôležitým faktorom. Do tejto lehoty,  je potrebné započítať nielen dobu pobytu, ale aj dobu trvania cesty do cieľovej destinácie a taktiež aj i dobu trvania cesty naspäť do miesta trvalého bydliska, t. j. na územie Slovenskej republiky. Pri celkovej dobe do 30 dní je vhodným produktom krátkodobé cestovné poistenie, ktoré sa uzatvára na konkrétne časové obdobie teda od – do. Výhodou je nízke poistné. V prípade dlhšieho pobytu ako 30 dní, alebo keď  neviete presne, kedy sa vrátite zo zahraničia alebo reťazového (viacnásobného) vycestovania, je vhodným produktom tzv. celoročné poistenie. To sa uzatvára na jeden rok s automatickým predlžovaním (prolongáciou) poistenia na ďalší rok. Podmienkou tohto typu poistenia je však podmienka vrátenia sa naspäť do vlasti po 45/60/90 dňoch pobytu v zahraničí.

Akú činnosť budete vykonávať?

Väčšina cestuje do zahraničia oddýchnuť si, zrelaxovať sa, jednoducho povedané dovolenkovať. Avšak niektorí sa vydajú do zahraničia za prácou. No a  najmä v prípadoch manuálnej práce, je potrebné  zistiť, či daná pracovná činnosť bude v dojednanom poistení zahrnutá. Podobne je to v prípadoch, ak na dovolenke plánujeme vykonávať rizikový šport. Rizikové športy (napr. jachting, horolezectvo) a rizikové pracovné činnosti (napr. práca vo výškach, či v hĺbkach) sa zvlášť pripoisťujú, no a niektoré takéto činnosti môžu byť úplne vylúčené z poistenia u niektorých poisťovní. Pravdou však je aj fakt, že niektoré športy a pracovné činnosti v niektorých poisťovniach sú rizikové a v niektorých nie.

Cestuje sám, s rodinou alebo so skupinou?

Cestovné poistenie sa uzatvára ako individuálne, rodinné alebo skupinové. Výhodou rodinného alebo skupinového poistenia je výhodnejšia cena za poistenie (zľava za rodinu alebo skupinu).

Je cieľová krajina bezpečná?

Sledujte či cieľová krajina je bezpečná na cestovanie. V prípade, ak MZV SR označilo cieľovú krajinu za rizikovú zvážiť vycestovanie! Poistné krytie v takom prípade nemusí platiť. Aktuálny zoznam rizikových krajín vedie MZV SR na svojich webových stránkach (https://www.mzv.sk v menu CESTOVANIE-KRÍZOVÉ SITUÁCIE A RIZIKOVÉ OBLASTI).

Kryje cestovné poistenie COVID-19?

Novšie produkty cestovného poistenia umožňujú poistenie rizík spojených s diagnostikovaním či liečbou ochorenia COVID-19. Riziká, ktoré je možné si poistiť v súvislosti s COVID-19 sú liečebné náklady i v rizikových krajinách, náklady za povinnú karanténu, predčasný alebo oneskorený návrat do vlasti po skončení karantény. Dôležité je to najmä v dnešnej situácii, keďže viaceré krajiny podmienili vstup a pobyt v krajine práve s cestovným poistením, ktoré kryje i COVID-19.

Ing. Tomáš Kročian, produktový manažér, Broker Consulting, a.s.

Zdieľajte:

Facebook
LinkedIn
Email
Buďte vždy v obraze

Nechajte si zasielať informáciu vždy, keď budeme mať pre vás niečo nové:

nechajte si zasielať novinky priamo do emailu

podľa výberu

Súvisiace články

Zelenú kartu k PZP stačí mať v mobile

Zelenú kartu si všetci dobre pamätáme ako doklad k povinnému zmluvnému poisteniu, ktorý vodiči nosili stále pri sebe. Už takmer rok tento dokument sa vyhotovuje v bielej verzii. Okrem farebnej úpravy s novým rokom 2025 bola zavedená novinka v podobe jej elektronickej verzie.

Čítať »

Aké zásadné zmeny budú v PZP od augusta?

Národná rada Slovenskej republiky schválila novelu zákona č. 381/2004 Z. z. o povinnom zmluvnom poistení (PZP). Od 1. augusta 2024 vstúpia do platnosti nové pravidla pre povinné zmluvne poistenie (PZP). V súvislosti s novelou sa hovorí najmä o zvýšení ochrany poškodení osôb. Ktoré sú tie najzásadnejšie zmeny?

Čítať »

Oplatí sa štandardné životné poistenie alebo bankopoistenie k úveru

Najčastejšou formou poistenia rizík smrti, invalidity alebo kritických chorôb je poistenie v štandardných produktov rizikového životného poistenia. Pri poskytnutí úverov banky ponúkajú klientom aj tzv. poistenie k úveru. Motiváciou by mala byť výhodnejšia cena a jednoduchosť uzatvorenia poistenia. Oplatí sa však toto poistenie k úveru ponúkané bankou alebo je lepšie uzatvoriť si komerčné rizikové životné poistenie ponúkané poisťovňou?

Čítať »

Broker Consulting: Mierime na burzu

Príbeh spoločnosti Broker Consulting, jednej z najsilnejších a najvýznamnejších firiem vo finančnom a realitnom svete na Slovensku a v Česku, sa začal pred viac ako dvadsiatimi piatimi rokmi. Spoločnosť, ktorá presne vie, ako ľuďom pomôcť v dosahovaní strategických cieľov, teraz napĺňa svoj potenciál a dokonca má ambíciu vstúpiť na burzu.

Čítať »

FinGR Play – zážitková výučba finančnej gramotnosti.

Otázkami financovania vlastných cieľov sa zaoberáme po celý život. V rôznych obdobiach života postupne riešime bývanie, sporenie, investovanie, poistenie, dôchodok atď. Je preto dôležité vedieť vyhodnotiť a použiť informácie o finančných produktoch, rozoznávať riziká v riadení financií a vedieť si stanoviť finančné ciele.

Čítať »