fbpx

5 finančných chýb, ktoré nás dostávajú do ťažkostí

Možno ste si kládli otázku, prečo mám finančné problémy práve ja, aj keď robím všetko správne? Pozrime sa na 5 najbežnejších finančných chýb, ktoré často vedú ľudí k veľkým finančným ťažkostiam, a vďaka ktorým prídete na to ako sa to dá napraviť.

Chyba č. 1: Nadmerné výdavky

Asi sa to nezdá byť veľkým problémom, keď si kúpite caffe laté, zastavíte sa po balenie cigariet, idete do kina,  každá malá položka sa pridá. Len 25 € za deň minutých na bežné veci robí 775€ za mesiac, čo môže znamenať dodatočnú platbu na hypotéku alebo niekoľko ďalších platieb. Ak trpíte finančnými ťažkosťami, je naozaj nevyhnutné vyhnúť sa tejto chybe. To znamená šetriť na maličkostiach.

Chyba č. 2: Život na vypožičaných peniazoch

Použitie kreditných kariet na nákup základných vecí sa stalo niečo normálne. Čoraz viac spotrebiteľov platí potraviny, benzín ,,na kreditku“. A vôbec nevnímajú, že zaplatia viac na úrokoch. Úrokové sadzby kreditných kariet spôsobujú, že cena nákupov je oveľa drahšia. Najmä ak nestihnete svoj dlh vyrovnať v bezúročnom období. Spotrebiteľské úvery na novú kabelku alebo na zimné gumy do auta, či dovolenku je úplná klasika. V závislosti od úveru je tiež pravdepodobnejšie, že budete míňať viac, než si zarobíte. A to je zvyčajne dosť veľký problém.

Chyba č. 3: Nákup nového auta

Nové autá sa predávajú každý rok v miliónoch, hoci málo kupujúcich si ich môže dovoliť zaplatiť bez úveru. Dovoliť si splátku úveru nie je to isté ako si dovoliť auto. Servis auta, poistenie, pohonné hmoty, oleje… to všetko kúpou auta ešte len začne vyberať ďalšie peniaze z vašej peňaženky.

Chyba č. 4: Príliš drahý/nový dom

Pokiaľ ide o kúpu domu, väčší nie je nevyhnutne lepší. Ak nemáte veľkú rodinu, vyberte si domov s menšou rozlohou metrov štvorcových. Veľký dom znamená len drahšie dane, údržbu. Naozaj chcete dať do svojho mesačného rozpočtu takú sumu? Jednoducho treba byť trochu skromný a naozaj si zvážiť čo si môžeme dovoliť.

Chyba č. 5: Žiadny plán

Vaša finančná budúcnosť závisí od toho, čo sa práve deje. Ľudia trávia nespočetné množstvo hodín sledovaním televízie alebo klikaním na facebooku a instagrame, …ale vyčlenenie dvoch hodín týždenne na ich financie je otrava! O svojej budúcnosti rozhodujete každý deň. Žiaľ často odkladaním rozhodnutia na neskôr.

Vynaložte nejaký čas na plánovanie vašich financií už dnes. S odborníkom vám to pôjde oveľa ľahšie a rýchlejšie. Nedopúšťajte sa viac finančných chýb. Dohodnite si stretnutie a začnite riadiť svoje financie.

Zdieľajte:

Facebook
LinkedIn
Email
Buďte vždy v obraze

Nechajte si zasielať informáciu vždy, keď budeme mať pre vás niečo nové:

nechajte si zasielať novinky priamo do emailu

podľa výberu

Súvisiace články

DAŇOVÝ BONUS NA ZAPLATENÉ ÚROKY A JEHO UPLATNENIE V ROKU 2024

Daňový bonus na zaplatené úroky je druh daňového zvýhodnenia, ktorý sa od 01.01 2024 upravil. Výška daňového bonusu na zaplatené úroky za rok 2023 je suma vo výške 50 % zo zaplatených úrokov v príslušnom zdaňovacom období, najviac však do výšky 400 eur za rok, maximálne do 50 000 eur z výšky úveru.

Čítať »

Kúpa nehnuteľnosti alebo prenájom?

Je lepšie si nehnuteľnosť kúpiť alebo bývať v prenájme? Rozhodnutie medzi kúpou nehnuteľnosti a prenájmom je jedným z najdôležitejších krokov, ktorými sa mnohí ľudia stretávajú pri hľadaní svojho domova. Je to dilema, ktorá zahŕňa nielen finančné, emocionálne, ale aj praktické úvahy. Každá možnosť má svoje výhody a nevýhody, a voľba závisí od individuálnych okolností a cieľov daného človeka. Preto je potrebné zvážiť viacero faktorov, výhody, ale aj nevýhody prenájmu či vlastníctva a zohľadniť nielen svoju finančnú situáciu, ale aj svoj životný štýl a dlhodobé ciele.

Čítať »

Legislatívne zmeny v hypotékach od 01.01.2024.

NRSR schválila návrh Vlády Slovenskej republiky z 29.11.2023, jednalo sa o úpravu zákona v oblasti pomoci pri splácaní úveru na bývanie, ktorý pripravilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR v spolupráci s ministerstvom financií. Tento návrh vstúpil do platnosti od 1. januára 2024.

Čítať »